חדשות
חדשותטיולים ← כל התוכניות לחצות את האטלנטי עם סאפ, נגמרו אחרי יום חתירה אחד בלבד

כל התוכניות לחצות את האטלנטי עם סאפ, נגמרו אחרי יום חתירה אחד בלבד

מאת יואב נקש אפריל 15, 2016

אנשים רבים כבר חצו את האוקאינוס האטלנטי בחתירה אבל אף אחד מהם לא עשה זאת בעמידה. ניקולאס ג'ארוסי (Nicolas Jarossay) תכנן את זה כבר זמן רב. על חרטום הסאפ באורך של 20 פיט (6.5 מטרים) הוא בנה תא לאחסון מזונו וללינה. הצרפתי היה אמור לצאת מקאבו וורדה שבצפון מערב אפריקה למסע של חודשיים שאותו אמור היה לסיים באי הקאריבי מרטיניק, אלא שמשהו בתוכניותיו השתבש ואת המסע לשיא העולם הוא סיים יממה לאחר שהחל לחתור.

למרבה הצער ועל אף שג'ארוסי חשב על הכל הוא ככל הנראה פספס פרט אחד חשוב מאוד. הסאפ אינו יכול להתהפך חזרה על צידו במידה וזה יתהפך בים רוגש. למען האמת זה משהו שג'ארוסי הבחין בו בשלב הניסויים אבל לבעיה זו נוספו כבר ביום הראשון עוד כמה תקלות שטרפדו את מסעו. "מסיבה כלשהי מערכת ההיגוי של הסאפ נשבר וגרם להצפת צידו של הגלשן. הסאפ התהפך וכל הניסיונות להחזירו לצוף על צידו הנכון לא צלחו - דבר שהיה מאוד מתיש עבורי", כתב ג'ארוסי בפייסבוק.

החלום נשאר בגדר חלום. ניקולאס ג'ראוסי בימים שקדמו לכישלון.

בעקבות ההידרדרות המתמשכת של המצב (תשישות, היפותרמיה ורדת הלילה), נאלץ ג'ארוסי ללחוץ על כפתור המצוקה. צוות חירום יצא לחילוצו באופן מיידי מקייפ ורדה, ובפרק זמן קצר איתר אותו ומשה אותו מן המים. לאחר בדיקה רפואית הוא נמצא בריא וקיבל את האוקיי לחזור לביתו שבצרפת.

המאפיין הבולט ביותר בסאפ של ג'ארוסי הוא התא בצורת חרוט אשר משמש אותו גם כמיטתו (ייתכן שזה מה שגרם לחוסר היציבות). הרעיון התבשל במוחו במשך שלוש שנים, ובעוד התכנית המקורית הייתה לעשות זאת בליווי סירה צמודה ולהשתמש ב- GPS כדי לאתר את נקודות ההתחלה והסיום המדויקות מידי יום, היה זה למעשה חלום שחלם ג'ארוסי שגרם לו לשנות את תוכניותיו ולללכת על זה סולו.

ג'ארוסי בתחילת הדרך מקייפ וורדה למרטיניק. מספר שעות לאחר מכן הוא קיצר את הדרך וחזר על עקבותיו.

החלום שלו היה למעשה סיוט שהתממש בתפנית אחרת במציאות: "חלמתי שאני חותר על הסאפ אי שם באוקיאנוס כשלפתע פורץ וויכוח בין יושבי הסירה ולפתע הם נוטשים אותי ועוזבים אותי באמצע האטלנטי", מספר ג'ארוסי. מאז אותו רגע החליט הצרפתי לעשות זאת בכוחות עצמו מבלי להסתמך על אף אחד. התכנון למשימתו היה מאוד מורכב וכלל שימוש באמצעים שונים כמו פאנלים סולאריים ומערכת להתפלת מים שתפיק את 8 הליטרים שהוא צריך מידי יום. כאמור, לאחר השקעה של 50 אלף דולרים והרבה פרומושן תקשורתי, ג'ארוסי נאלץ לוותר על חלומו לחצות את האטלנטי.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים