V1 - חליפת הגלישה המתנפחת של בילבונג ודוריאן

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

בפברואר 2010 שיין דוריאן גלש על גלי הענק של Maverrick. באחד הדרופים המטורפים הוא נקבר תחת מסה אימתנית של גל שדחפה אותו עד לקרקעית למשך 60 שניות! בעקבות מקרה זה שבו כמעט וקיפח את חייו החליט דוריאן להעזר בחברת בילבונג ולפתח את חליפת הגלישה המתנפחת הראשונה מסוגה, ה-V1.

בפברואר 2010, שיין דוריאן בן ה-37 מהוואי, רדף אחרי גלי הענק החורפיים של מאבריק, ספוט הגלישה האקסטרימי מדרום לסאן-פרנסיסקו, ארה"ב. הכל הלך טוב באותו סשן גלישה עד שבאחד מהגלים המאסיביים בגובה של 50 פיט, הוא איבד את האיזון על הגלשן. דוריאן נקבר תחת מסה אימתנית של קצף גל והתערבל עד שצלל לקרקעית הים ונשמתו כמעט ועלתה לשמים...

art3לאחר 60 שניות קריטיות ללא אוויר לנשימה, דוריאן הצליח בשארית כוחותיו למצוא את דרכו חזרה אל מפלס הים. הוא היה מותש ונסער כמעט על סף איבוד חייו. לפחות 5 גולשים מקצוענים טבעו ב-18 השנים האחרונות והוא יכול היה להיות האדם השישי בנקל. המקרה גרם לו להבין שללא ציוד מתנפח להצפה והצלת חיים הוא לא יוכל להתמודד עם גלי הענק. זה הביא אותו לרעיון של פיתוח חדשני, משהו שלא יהיה מגושם או יהווה נטל בעת הגלישה או החתירה." חשבתי שמה שאני צריך בתור גולש הוא סוג של ציוד שלא יציף אותי בזמן הגלישה אבל ידאג "להטיס" אותי למפלס המים כשנשבר עליי טונה של גל..." אומר דוריאן.


דוריאן הגה שהפשרה הטובה ביותר בין נוחות לבטיחות תהיה חליפת גלישה עם מנגנון הצפה מהיר, כמו חגורות הצלה עם ניפוח מהיר שקיימות במטוסים. במצב קריטי הוא יוכל למשוך בכבל שינפח את החליפה ויציף אותו למעלה. מכיוון שדוריאן לא מצא חליפה עם מנגנון מעין זה בשום מקום, הוא פנה למנהל מחלקת החליפות של חברת בילבונג, האב האבורד, שיעזור לו עם הפיתוח החדשני לייצור חליפה כזו.

האבורד שהוא גולש ותיק ומנוסה אהב את הרעיון. לשם מימושו הוא נעזר בחברה המייצרת חגורות הצלה מתנפחות לשימוש צבאי ולאוניות נופש בבקשה לייצר מנגנון מתנפח בחליפות הפוליוראת'ן של הגולשים. בעזרתם של דוריאן ומעצבת החברה ברברה מאו, הם פיחתו אב טיפוס עם מנגנון פנימי שממוקם בתוך כיס אחורי עם רוכסן. במשיכה של הכבל הממוקם בחזה ישתחרר דו-תחמוצת הפחמן שינפח שקית פנימית בפרק זמן קצר של 3 שניות. כשבתיאוריה, הניפוח המהיר שבין השכמות יציף את הגולש חזרה אל מפלס המים.

art2באוקטובר 2010 ועל ים שטוח, הצוות החל בניסיונות ראשונים של חליפת האב-טיפוס. החליפה התנפחה בצורה חלקה אבל העלייה אל מפלס המים הייתה איטית מהמשוער. הצוות המשיך לפתח שילובים שונים של "שקיות" בגדלים שונים ותרמילים של CO2 במשקלים גבוהים יותר, עד שלבסוף הגיעו למימדים אופטימאלים של שקית בגודל 30 ס"מ על 35 ס"מ ותרמיל CO2 במשקל 35 גרם.

מספר ימים לאחר מכן ועם תנאי ים גבוהים בחוף הפסיפי, הגיעה ההזדמנות לבחון את החליפה המתנפחת בפעולה. פחות משנה לאחר שכמעט טבע, שיין דוריאן חזר לגלוש על גלי ענק במאבריק וקורטיז באנק בדרום קליפורניה. בגל האחרון של סשן הגלישה, נשבר עליו "בניין" של מים בגובה 5 קומות. הגל סחף אותו עמוק אל הקרקעית ודוריאן משך את הכבל והחליפה הציפה אותו. בתוך 6 שניות הוא כבר היה מעל מפלס המים – שלם ונושם.

art7בילבונג ייצרה רק 200 חליפות כאלו וכינתה אותם בשם V1. החליפה זיכתה את מפתחיה בכמה פרסים יוקרתיים מטעם מגזין Science וחברת נשיונל ג'יאוגרפיק שהכתירו את החליפה בתואר"Gear of The year".  דוריאן מקווה שכל גולשי הגלים הגבוהים ישתמשו בחליפה בגלל הסיכון שהם נוטלים והדבר יקנה להם גם קצת יותר ביטחון לתפוס גם גלים עוד הרבה יותר גבוהים ממה שהם רגילים. למרות כל זאת אומר דוריאן, "החליפה המתנפחת אינה אמורה להוביל לשאננות ובטחון מופרז. המנגנון אינו מופעל אוטומטי אלא במשיכה ידנית ועל כן תמיד כדאי להיות ערניים ולשמור על עוד קצת אוויר בריאות".


כתבה מאת יואב נקש - נובמבר 2011

art5

art6

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים