חדשות

עוד עדות להתחממות: חמישה מאיי שלמה שקעו מתחת לפני הים

מאת יואב נקש מאי 16, 2016

העולם כל הזמן משתנה וזו עובדה אבל תהליכים טבעיים שלקחו מיליארדים שבשנים לפתע צוברים תאוצה בפרק זמן של 50 שנה. תרומתה של האנושות לשינויים האקלימיים הפכה לוויכוח מרכזי בין אלו שמתכחשים למציאות אל מול נביאי הזעם שמתריעים בפני אפוקליפסה אקלימית. אלא שעם העובדות בשטח קשה להתווכח ובין כל הנזקים האקלימיים של ההתחממות הגלובלית, אחד האסונות המוחשיים ביותר היא עליית מפלס פני הים. במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת קווינסלנד נמצא שחמישה מאיי שלמה (Solomon Islands) נעלמו ושקעו למצולות. הסיבה? ידועה לכל.

המאמר שפרסם צוות החוקרים האוסטרלי מתמקד ב-11 איים בארכיפלג של איי שלמה כששישה מהם נמצאים בתהליך של "שחיקה חמורה" (severe erosion) וחמישה מהם שקעו ונעלמו מתחת לפני הים. איי שלמה נמצאים ממזרח לפפואה ניו גיניאה באוקיאנוס השקט וכוללים קרוב ל-1000 איים שנמתחים למרחק של כ-1500 ק"מ. חלק קטן מאיים אלו מאוכלסים בדלילות רבה ורבים מהם מבודדים ואינם מיושבים כלל. צוות המדענים בחר לערוך את מחקרו על עליית מפלס פני הים באיים לא מיושבים בכדי לשלול השפעת בני האדם על השינויים. במחקרם נמצא שמפלס פני הים באזור זה הוא פי שלוש מהממוצע העולמי - בין 25%-40% מידי שנה - גורם שהביא להעלמותם של חמשת האיים.

בשישה איים נמצאה שחיקה מואצת של קו החוף, חמישה אחרים שקעו למצולות.

למסקנה זו הם הגיעו בניתוח של תמויות לוויין בין השנים 1947 ועד 2015. צוות החוקרים מיפה שינויים ספציפיים של 33 קבוצות משנה של איי אלמוגים ומצאו שהשינויים המשמעותיים ביותר היו במקומות שבהם אנרגיית הגלים הייתה חזקה יותר. "שיעורי השינוי שנראים באיי שלמה יבואו לידי ביטוי באופן גלובלי במחצית השניה של המאה הנוכחית", אומר החוקר הראשי ד"ר סיימון אלברט. "זוהי תובנה חשובה שמצביעה על שינויים אפשריים שיחולו בעשורים הבאים".

מוסיף ואומר ד"ר אלברט שהשינויים האקלימיים הביאו גם לשינויים חברתיים בקרב תושבי האיים. הקהילות המקומיות שכללו כ-200 איש התפצלו לקבוצות קטנות יותר שהעתיקו את מקומן למקום אחר שבו הם יכולים לעבד את אדמתם ולחיות בבטחה הרחק מעליית מפלס פני הים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים